توليد محصولات بازيافتي | پرك بازيافتي | گرانول بازيافتي

جستجوگر

درباره ما

پيوندهای سایت

  لينكي ثبت نشده است

خبر نامه

عضویت لغو عضویت

پیوندهای روزانه

  لينكي ثبت نشده است

آرشيو مطالب

  افراد آنلاين : 1
  بازديد امروز : 39
  بازديد ديروز : 23
  بازديد كل : 2703

نگاهي به روش بازيافت مواد پلاستيكي ومواد پليمري نگاهي به روش بازيافت مواد پلاستيكي ومواد پليمري

بازيافت مواد پلاستيكي چه اهميتي دارد؟

محيط زيست يكي از مهمترين مسائلي است كه تاثير بسيار زيادي در زندگي روزمره بسياري از ما دارد. به همين دليل نابودي محيط زيست مي تواند زندگي ما را نيز نابود كند. حال به نظر شما در طي ساليان اخير، محيط زيست ما با چه مشكلاتي همراه است؟ بدون شك وجود زباله هاي پلاستيكي در محيط زيست منجر به نابودي آن خواهد شد. چرا كه فرايند تجزيه پلاستيك و پليمر در طبيعت ميليون ها سال طول مي كشد و تجمع آنها مناظر زشتي را در طبيعت ايجاد مي كند. پس بايد چه كنيم؟ بنشينيم و از بين رفتن محيط زيست خود را مشاهده كنيم؟! خير! بايد به دنبال بازيافت مواد پلاستيكي باشيم! فرايند بازيافت علاوه بر حفظ محيط زيست، از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه است. زيرا پلاستيك هاي فراواني در اطراف ما وجود دارند كه فرايند بازيافت آنها بسيار ساده و اقتصادي است. جالب است بدانيد كه بازيافت مواد پلاستيكي در كشورهاي پيشرفته جهان بسيار پرطرفدار است؛ به طوري كه زباله هاي پلاستيكي را طلاي كثيف مي نامند و از بازيافت آنها سودهاي كلاني را مي برند. در ادامه با انواع مواد پلاستيكي براي بازيافت بيشتر آشنا مي شويم.

پت چيست؟

پلي اتيلن ترفتالات يا همان پت يك نوعي پلي استر مي باشد كه از دو نوع مونومر با نام هاي اسيد ترفتاليك خالص همچنين گلايكول تشكيل شده است. اين ماده سال هاست كه به منظور ساخت ظروف بسته بندي غذايي و منسوجات نساجي به كار گرفته مي شود و توانسته به دليل مزاياي بسياري مانند حمل و نقل راحت، شفافيت، داشتن مقاومت بالا در برابر ضربه، سبك بودن همچنين انعطاف پذيري بالا، نگهداري و حفظ مقدار مناسبي از گازها و رطوبت ايجاد شده توسط مواد نوشيدني، پايين بودن ميزان انرژي در توليد آنها و از همه قابل بازيافت شدن آنها در بسياري از صنايع ديگر نيز مانند توليد بطري هاي نوشابه و بطري آب معدني به كار برده شوند. اما متاسفانه اين محصول امروزه بيشترين حجم ضايعات دفعي و زباله ها را به خود اختصاص داده است كه با توليد پرك پت هات واش مي توانيد علاوه بر حفظ سلامت محيط زيست، كسب و كار پر رونقي راه اندازي كنيد.

مواد پلاستيكي بازيافتي به چند دسته تقسيم مي شوند؟

اگر دقت كرده باشيد، جنس بطري هاي نوشابه با بطري هاي شير و آب معدني متفاوت است. در واقع، پلاستيك ها و پليمرها داراي دسته بندي هاي مختلفي هستند كه هر كدام از آنها ويژگي هاي مخصوص به خود را دارند. به همين دليل فرايند بازيافت مواد پلاستيكي هم با هم متفاوت است. اولين گروه از پلاستيك ها، پلاستيك هاي HDPE هستند كه ارزش بسيار زيادي در بازيافت دارند و رنگ ها طبيعي است. جالب است بدانيد كه انواع بطري هاي شير، روغن و انواع اسباب بازي ها را از اين نوع پلاستيك مي سازند.

دسته دوم، پلاستيك هاي LDPE هستند كه انعطاف پذيري بالاتري داشته و ممكن است شفافيت بيشتري نيز نسبت به دسته قبل، داشته باشند. دسته سوم، پلاستيك هاي PETE هستند كه به آساني بازيافت شده و مورد استفاده مجدد قرار مي گيرند. از اين نوع پلاستيك براي بسته بندي هاي مواد غذايي و انواع بطري ها استفاده مي كنند. دسته چهارم، پلاستيك هاي PVC هستند كه بازيافت آنها معمولا با دشواري هاي زيادي روبرو است چرا كه استفاده از آنها براي بسته بندي مواد غذايي ممنوع است. از جمله ساير مواد پلاستيكي مي توان به پلي پروپيلن، پلي استايرن و ساير مواد پليمري اشاره كرد كه بازيافت آنها بايد مطابق با تركيب شيميايي آنها انجام شود.

مواد پلاستيكي بازيافتي به چند دسته تقسيم مي شوند؟

روش هاي بازيافت مواد پلاستيكي

همانطور كه گفتيم، بازيافت مواد پلاستيكي در كشورهاي پيشرفته بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين بازيافت ها معمولا به سه روش انجام مي شود كه شامل بازيافت شيميايي، بازيافت مكانيكي و بازيافت انرژي مي شود. بازيافت شيميايي منجر به برگشت پليمرها به مواد اوليه خود مي شود كه اين كار بسيار حرفه اي و پر هزينه است. اما بازيافت مكانيكي به معناي جداسازي پلاستيك ها، ذوب آنها و قالب ريزي مجدد آنها مي شود. به همين دليل، فرايند بازيافت مكانيكي پلاستيك ها بسيار راحت تر است. به عنوان مثال، در فرايند بازيافت پلاستيك هاي HDPE، ابتدا قطعات را خرد كرده و حرارت مي دهيم؛ سپس مطابق با نوع محصولي كه مي خواهيم توليد كنيم، قالب مناسب را انتخاب مي كنيم. از اين پلاستيك مي توان انواع لوله ها، سطل ها و گلدان ها را توليد نمود.

مراحل بازيافت مواد پليمري و پلاستيكي

بازيافت بازيافت مواد پليمري و پلاستيكي معمولا از يك سري مراحل شبيه به هم تشكيل شده است. البته ممكن است بر اساس نوع پلاستيك، برخي از اين مراحل جابه جا شده يا جايگزين يكديگر شوند. اولين مرحله از بازيافت پلاستيك ها، جداسازي آنها بر اساس نوع، جنس و رنگ آنها مي باشد. پس از آن مرحله بعدي يعني مرحله شستشو آغاز مي شود چرا كه ممكن است آلودگي هايي روي پلاستيك ها وجود داشته باشد و محصول توليدي را نيز آلوده كند. در مرحله بعد خرد كردن مواد انجام مي شود چرا كه كاهش اندازه منجر به حرارت پذيري بهتر و همگن شدن مواد نسبت به يكديگر مي شود. در آخرين مرحله نيز حرارت دادن و تهيه گرانول انجام مي شود تا بتوان با استفاده از آن محصولات جديدي را توليد نمود.

مراحل بازيافت مواد پليمري و پلاستيكي

استفاده از روش هاي نوين براي بازيافت پلاستيك ها

افزايش روز افزون پلاستيك ها در جهان باعث شده است كه پژوهشگران به دنبال روش هايي باشند كه بازيافت مواد پلاستيكي را سريعتر كند زيرا باعث آلودگي مي شوند و استفاده مجدد از آنها به كاهش اين آلودگي ها كمك خواهد كرد. همچنين مباحث اقتصادي نيز براي بازيافت پلاستيك ها بايد مورد توجه قرار گيرد. به همين دليل روش هاي پر بازدهي براي بازيافت پلاستيك و پليمر ابداع شده است كه هر كدام از آنها ويژگي هاي خاصي دارند. اين روش ها معمولا فرايند جداسازي پلاستيك ها را حذف مي كنند. زيرا اين مراحل بسيار هزينه بر و طولاني است. علاوه بر آن، در روش هاي نوين، راه حل هاي جالبي براي بازيافت پلاستيك هاي سختي ناپذير ارائه شده است. چرا كه اين پلاستيك ها را نمي توان به آساني ذوب كرد. مهمترين مسئله در بازيافت هاي نوين، توجه به كيفيت محصولات است. بنابراين پلاستيك هاي بازيافت شده علاوه بر هزينه كمتر، كيفيت بسيار بيشتري نيز خواهند داشت.

نكات مهم براي بازيافت پلاستيك ها

قبل از شروع بازيافت پلاستيك ها بهتر است آشنايي كاملي با انواع پلاستيك ها و پليمرها داشته باشيد. چرا كه تنوع اين محصولات بسيار بالا است و خواص آنها نيز با هم متفاوت است. اين آشنايي از آن جهت اهميت دارد كه هنگام بازيافت مواد پلاستيكي بايد ابتدا پلاستيك هاي مختلف را از هم جدا نمود. بهتر است بدانيد كه بازيافت پلاستيك ها در هر دسته اي به صورت جداگانه انجام مي شود؛ به عنوان مثال پلاستيك هاي پلي پروپيلن را با هم و پلاستيك هاي پلي اتيلن را نيز با هم بازيافت مي كنند. يكي ديگر از نكات مهم براي بازيافت پلاستيك ها، شستشوي دقيق است. در صورتي كه عمليات شستشو به خوبي انجام نشود، ممكن است مواد سمي و آلودگي هاي مختلف وارد چرخه بازيافت شود. علاوه بر آن، ممكن است به همراه پلاستيك، ساير مواد مانند فلز، شيشه و كاغذ نيز وارد فرايند بازيافت شوند؛ پس به اين نكته نيز توجه داشته باشيد.

نكات مهم براي بازيافت پلاستيك ها

بهترين روش بازيافت بطري هاي پت

بيشتر كساني كه به بازيافت بطري هاي پت اقدام مي كنند به اشتباه تصور كرده كه تمام بطري هاي مواد شوينده پي وي سي هستند و بطري هاي نوشيدني همگي از پت هستند و بدون در نظر گرفتن ظاهر و نوشته هاي بطري اغلب بطري هاي و قوطي هاي مواد شوينده را دور ريخته و مورد بازيافت قرار نمي دهند در صورتي كه بهتر است بدانيد برخي بطري شامپو ها و مايعات ظرفشويي از پت تهيه شده اند و حتي كلمه پت بر روي بطري ها درج شده است همچنين با نگاه كردن به ته بطري خواهيد فهميد كه اگر به شكل خطي باشد از جنس PVC است و اگر شكل نقطه اي داشته باشد از جنس پت مي باشد.

خريد و فروش پت هاي بازيافت شده

اگر شما به دنبال خريد پرك پت هات واش و يا فروش پرك پت هات واش هستيد مي توانيد با اين مجموعه در ارتباط باشيد تا پرك آسياب شده را همراه با در و ليبل و يا بدون در و ليبل، شستشو شده به روش سنتي را زير pmm 200 500 و 1000 به صورت نقد از شما خريداري كنيم. اگر هم مي خواهيد پرك پت هات واش مرغوبي را تهيه كنيد به شما اطمينان مي دهيم كه فعالان اين بازرگاني مي توانند با كيفيت ترين پرك پت هات واش را با حداقل افت، همراه با ارائه تخفيف رطوبت به شما عرضه كنند. ما خريدار هر تناژي از پت پرسي و انواع ضايعات پت، پرك پت و هر نوع شكل ديگري از پت در هر نقطه اي از ايران هستيم و خريد خود را به صورت نقدي و يا مدت دارد انجام مي دهيم.

اين گروه بازرگاني به عنوان بزرگترين شركت خريد و فروش پرك پت هات واش تمام عمليات صادرات نظير تحقيقات بازرگاني، نقل و انتقال فيزيكي كالا و ديگر كارهاي لازم را با عقد قرارداد با واحدهاي توليد كننده پرك پت انجام مي دهد. زيرا بازيافت بطري هاي ضايعاتي نه تنها سلامت محيط زيست را به دنبال دارد بلكه مي تواند يك منبع درآمد براي بسياري از اقشار جامعه به حساب آيد. بنابراين ما مي توانيم مواد اوليه واحدهاي توليد كننده بازيافت پت را تامين كرده و آموزش هاي حرفه اي را در جهت بالا بردن ارزش افزوده به شما ارائه دهيم. همچنين اين توانايي را داريم تا در كمترين زمان ممكن، شما توليد كننده گرامي كه در كار بازيافت پت فعاليت مي كنيد را به كارخانجات الياف معرفي كنيم و شما را به سود قابل توجهي برسانيم. از طرفي فروش پت دابل هات واش بدون چربي با pmm زير 500 و همچنين رطوبت كمتر از يك درصد به همراه داشتن تنها 15 درصد رنگ آبي روشن به منظور توليد الياف در منسوجات پارچه هاي پلي استري از جمله خدمات ما مي باشد.

https://rabinpolymer.com/granule/#mce_temp_url#

بازدید : | ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۶:۴۹ | آرزو آخوندزاده
برچسب: پرك پليمر، بازيافت بطري پت، خريد پت بازيافتي، خريد پرك پت، گرانول مستربچ، بازيافت بطري پت،

انواع گرانول مستربچ انواع گرانول مستربچ

آشنايي با گرانول مستربچ، اجزاي تشكيل دهنده، خواص و مزاياي آن

اگر بخواهيم به عبارت ساده مستربچ را توضيح دهيم، بايد بگوييم كه مستربچ در واقع تركيبي از ماده ترموپلاستيك و يك نوع پودر مي باشد كه به دليل برخورداري از شل گرانولي به آن گرانول مستربچ نيز گفته مي شود. مستربچ ها در مواقعي كه نتوان مواد افزودني را به طور مستقيم در فرايند توليد محصولات پلاستيكي اضافه كرد، مورد استفاده قرار مي گيرند. استفاده از اين مواد در صنعت توليد پلاستيك مزاياي بسيار زيادي دارد كه در همين راستا در اين مقاله به بررسي بيشتر مستربچ، موارد كاربرد و مزاياي استفاده از آن پرداخته ايم.

مستربچ

گرانول مستربچ چيست؟

قبل از معرفي گرانول مستربچ، بهتر است در ابتدا شما را با مفهوم گرانول آشنا كنيم. گرانول، در واقع به اشكال دانه اي پليمر گفته مي شود. براي استفاده از گرانول ها لازم است كه در ابتدا آنها را ذوب و شكل دهي نمود. به عبارت ديگر، بعد از توليد پليمر آن را در دستگاهي شبيه به چرخ گوشت به نام دستگاه اكسترودر ذوب مي كنند و بخش خروجي آن يك كاتر براي قطع كردن پليمرهاي خروجي نصب مي شود تا پليمرها را شبيه به دانه هاي ساچمه اي قطع نمايند كه اين مواد خروجي اصطلاحا گرانول گفته مي شود. به محصولي كه در آن پودر رنگ، پودرهاي مواد معدني و مواد آلي به صورت كاملا بهينه و در فرايند مذاب در داخل يك ترموپلاستيك با يكديگر تركيب شده اند، مستربچ گفته مي شود.

براي توليد محصولات بسيار زيادي در صنعت پلاستيك، حتما نياز است كه عوامل بهداشتي كاملا رعايت شود. به عنوان مثال، ظروف غذايي و دارويي پلاستيكي، جزو آن دسته از محصولاتي هستند كه محيط توليد آنها بايد كاملا تميز و بهداشتي نگهداري شود كه به همين منظور گرانول هاي پلاستيكي براي توليد اين مواد مورد استفاده قرار مي گيرند. اما در مواردي نياز است كه يك سري افزودني هايي به گرانول مواد پليمري اضافه شود كه در صورت استفاده از مواد افزودني پودري محيط توليد به شدت آلوده و غبارآلود خواهد شد كه مستربچ ها از جمله موادي هستند كه به دليل ساختار گرانولي به راحتي با مواد پلاستيكي گرانول تركيب شده و هيچ گونه آلودگي در محيط به وجود نمي آورند.

مواد تشكيل دهنده مستربچ ها

يك گرانول مستربچ به طور كلي از پليمر پايه، افزودني و عامل سازگار كننده تشكيل شده است كه در ادامه به معرفي و بررسي هر يك از آنها پرداخته ايم:

مواد تشكيل دهنده مستربچ

پليمر پايه:

 • پليمرهاي پايه مصرفي در گرانول هاي مستربچ اغلب، انواع پلي اتيلن، پلي استايرن، پلي پروپيلن، پليمر آلكيدي، واكس هايي با وزن مولكولي پايين و يا يك سري پليمرهاي خاص ديگر مي باشد.

مواد افزودني:

 • براي اينكه خواص پليمرها براي مصارف گوناكون تغيير كند، به آنها افزودني هايي اضافه مي شود كه اين افزودني ها اغلب شامل؛ پيگمنت ها، پركننده ها و مواد بهبود دهنده خواص پليمر مي باشند. ميزان خوراك دهي افزودني در يك گرانول مستربچ به نوع و قدرت افزودني و همچنين پايه پليمر بستگي دارد.

عامل سازگار كننده:

 • بهترين روش براي اينكه مواد افزودني و يا رنگ ها پخش شوند، تركيب كردن آنها يك پليمر مذابي مي باشد كه با ماده نهايي مصرفي سازگاري كاملي داشته باشد. براي اينكه توليد پليمرها با حداكثر سازگاري همراه باشد، در توليد آنها بايد از بهترين و مناسب ترين تجهيزات استفاده شود تا خواص مواد را بهبود دهند.

آشنايي با انواع گرانول مستربچ

گرانول مستربچ به مستربچ هاي رنگي، افزودني و پركننده تقسيم بندي مي باشد كه در ادامه به بررسي هريك از آنها پرداخته ايم:

مستربچ رنگي:

 • متداول ترين روش براي توليد محصولات پلاستيكي رنگي، استفاده از مستربچ هاي رنگي مي باشد. مستربچ هاي رنگي علاوه بر اين رنگ محصول نهايي را بهبود مي دهند در برخي از موارد خواص فيزيكي و مكانيكي آنها را نيز اصلاح مي كنند. مستربچ هاي رنگي در واقع درصد بسيار زيادي رنگدانه و درصد بسيار كمي پليمر را در خود تركيب كرده است كه با تغيير مقدار و همچنين غلظت اين مواد مي توان تركيب رنگ هاي متنوعي را براي مستربچ هاي رنگي بوجود آورد. مستربچ هاي رنگي از رنگ هاي بسيار متنوعي برخوردار مي باشند كه به واسطه آنها مي توان مواد پلاستيكي را با هر رنگي توليد كرد. تنها نكته اي كه بايد در انتخاب گرانول مستربچ رنگي به آن توجه كرد، سازگاري رنگ با پلاستيك و همچنين ساير افزودني ها مي باشد.

مستربچ افزودني:

 • براي اينكه بتوان محصولات پلاستيكي با خواص فيزيكي خاص و ويژه اي را توليد كرد، بهترين روش استفاده از مستربچ هاي افزودني مي باشد. مستربچ هاي افزودني خود شامل انواع؛ مستربچ شفاف كننده و هسته زا، مستربچ آنتي بلاك، مستربچ ليز كننده، مستربچ پايدار كننده نور UV، مستربچ آنتي استاتيك، مستربچ روشن كننده نوري، مستربچ كمك فرايند پليمر، مستربچ ضد سايش، مستربچ آنتي اكسيدانت مي شود.

مستربچ پركننده:

 • مهمترين دليل استفاده از مستربچ هاي پركننده كاهش قيمت و همچنين بالا بردن خواص محصول نهايي مي باشد. كربنات كلسيم، ميكا و تالك نمونه هايي از مستربچ هاي افزودني مي باشند.

استفاده از مستربچ ها چه مزيت هايي دارد؟

استفاده از گرانول مستربچ باعث صرفه جويي در زمان، انرژي و همچنين هزينه هاي مورد نياز براي تركيب كردن پودر ها به يكديگر مي شود. علاوه بر اين، برخي از مواد افزودني وجود دارند كه به دليل نداشتن قدرت پخش شوندگي مناسب نمي توان آنها را به طور مستقيم به محصول اضافه كرد. به طور مثال در فرايند تزريق پلاستيك به دليل كوتاه بودن طول مارپيچ دستگاه تزريق، نمي توان افزودني هاي پودري را به آن اضافه كرد كه در چنين مواقعي استفاده از گرانول مستربچ توصيه مي شود.

علاوه بر اين، استفاده از گرانول مستربچ مزاياي بسيار زياد ديگري نيز دارد كه از بين آنها مي توان به موارد زير اشاره كرد:

 • به دليل دارا بودن شكل گرانولي، ذخيره سازي و جابجايي آن به راحتي امكان پذير مي باشد.

 • قابليت پخش يكنواخت رنگ، افزودني و پركننده به تمام قسمت هاي محصول نهايي

 • كاهش ميزان مصرف افزودني ها

 • بالا رفتن ثبات رنگ و خواص آنها

 • امكان كنترل بهتر ميزان شفافيت و كدري محصولات رنگي

 • عدم نياز به پرداخت هزينه هاي مورد نياز براي تميزكاري و پاكسازي محيط توليد

 • سازگاري عامل اتصال دهنده مستربچ با پليمر سبب بهبود فرايند ذوب مي شود.

استفاده از مستربچ

درصد مصرف مستربچ در محصول نهايي به چه عواملي بستگي دارد؟

همانطور كه قبلا اشاره كرديم، ميزان مصرف مستربچ ها در محصولات نهايي متغير بوده كه ميزان آنها به عامل زير بستگي دارد:

 • ميزان درصد افزودني

 • كيفيت مواد افزودني

 • ميزان ضخامت فيلم توليدي

 • ميزان پوشش دهي

به طور كلي مي توان گفت كه ميزان مصرف مستربچ ها در محصولات نهايي از زير يك درصد تا بالاي 50 درصد متغير مي باشد.

مستربچ پليمري خوب چه ويژگي هايي دارد؟

يك مستربچ پليمري زماني مي تواند سبب بهبود كيفيت محصولات نهايي شود كه از ويژگي هاي زير برخوردار باشد:

 • پايداري رنگ و خواص آن بعد از هر بار مصرف

 • تطابق پايه پليمري با مواد و محصولات توليدي

 • برخورداري از درصد مناسب افزودني

 • برخورداري از غلظت يكنواخت

 • داشتن رنگ هاي منحصر به فرد

 • جلوگيري از به وجود آمدن مشكلات احتمالي در فرايند توليد محصولات پلاستيكي نهايي

فروش گرانول

بازدید : | ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۶:۰۷:۱۹ | آرزو آخوندزاده
برچسب: پرك پليمر، بازيافت بطري پت، خريد پت بازيافتي، خريد پرك پت، گرانول مستربچ، بازيافت بطري پت، فروش پرك پت هات واش، پرك پليمر،

ضايعات پلاستيكي ضايعات پلاستيكي

بازيافت ضايعات پلاستيكي

در سراسر جهان سالانه حجم زيادي از ضايعات پلاستيكي جمع آوري مي شود، بنابراين براي حل اين مشكل به روش هاي درستي براي بازيافت مواد پلاستيكي نياز است تا اين مواد را بتوان با هزينه كم و روش آسان مورد استفاده مجدد قرار داد. در سراسر جهان سالانه حدود 150.000.000 تن ضايعات مواد پلاستيكي وارد اقيانوس ها، زباله دان هاي شهري و ديگر جاها مي شود. از طريق بازيافت مواد پلاستيكي در سراسر جهان مي توان سودي حدود 176 ميليارد دلار كسب كرد. امروزه از روش هاي جديدي براي بازيافت ضايعات پلاستيكي استفاده مي شود. راهكارهاي به كار برده شده در اين روش هاي جديد به اين صورت است كه انواع مواد پلاستيكي به صورت يكجا بازيافت شده و از مرتب سازي هاي زمان بر و پرهزينه اجتناب شود. در اين روش ها پلاستيك ها را به شيوه بهينه تجزيه مي كنند.

بازيافت ضايعات پلاستيكي

بازيافت مواد پليمري

از آنجايي كه مواد پلاستيكي مانند كيسه ها و ظروف به وسيله انواع پليمرها ساخته مي شوند و چون اكثر پليمرها را مي توان بازيابي كرد، پس از استفاده كردن از انواع مواد پلاستيكي و دور ريختن آنها امكان بازيافت و استفاده مجدد از آنها نيز وجود دارد. يكي از موضوعات مهم در اين زمينه قابليت استفاده از پلاستيك بازيافتي در مصارف غذايي است. مواد پليمري مختلفي جهت ساخت انواع ظروف پلاستيكي به كار مي روند. براي مثال ظروفي كه نوشابه گازدار در آن نگهداري مي شود از جنس پلي اتيلن ترفتالايت است و از پلي كربنات براي ساخت شيشه هاي شير خوري كودكان استفاده مي شود. اما به علت گران بودن پلي كربنات ها از اين نوع پليمرها جهت بسته بندي مواد غذايي كمتر استفاده شده و از آنها بيشتر براي توليد شيشه هاي شير كودكان استفاده خواهد شد.

براي بسته بندي لبنيات از پليمرهايي از جنس پلي استايرن، پلي اتيلن و پلي پروپيلن استفاده مي شود. پليمرهاي به كار برده شده براي ساخت ظروف يكبار مصرف نيز از جنس پلي استايرن و پلي پروپيلن هستند. شايان ذكر است كه چون برخي از مواد پلاستيكي حاوي رنگ هستند، براي بازيافت مواد پلاستيكي از رنگدانه پلاستيك (مستربچ) استفاده مي شود.

بازيافت پت

ظروف پلاستيكي مانند بطري نوشابه و آب معدني، در طبيعت تجزيه نمي شوند و به همين دليل بازيافت، بهترين روش براي حفظ محيط زيست مي باشد. اين مواد پس از بازيافت پت هات واش ناميده مي شوند. اين صنعت يكي از صنايع نوپا در دنيا مي باشد و از لحاظ اقتصادي بسيار پرسود است. كلمه پت مخفف پلي اتيلن ترفتالات مي باشد. امروزه بسياري از شركت ها از پت براي توليد بطري خود استفاده مي كنند. اين بطري ها، بسيار شفاف بوده و داراي مقاومت بسياري بالايي در برابر ضربه است و براي حمل و نقل بسيار سبك مي باشد. از سوي ديگر، جنس پت اين بطري ها در نگهداري و حفظ رطوبت و گاز نوشيدني هايي همچون نوشابه، بسيار موثر هستند. بطري هاي پت قابل بازيافت هستند و اين يكي از مزاياي اين بطري ها مي باشد.

فروش پت بازيافتي

امروزه بازار فروش پت بازيافتي بسيار پر رونق و پرسود مي باشد. همانگونه كه گفته شد، پس از بازيافت پت، اين مواد توسط بسياري از كارخانجات توليدي استفاده مي شود. علاوه بر اين كارخانجات و شركت هاي توليدي، كشورهايي همچون چين، ايتاليا و تركيه از خريداران پت بازيافتي هستند و به همين دليل بسياري از شركت هاي بازيافت پت، نماينده كشورهايي همچون چين در ايران هستند. بازيافت بطري پت در كشور چين بسيار پر رونق است و چيني ها همچون طلا به خريد پت بازيافتي اهميت مي دهند. در واقع چيني ها نفتي براي استخراج ندارند و به همين دليل به خريد پرك پت هات واش بسيار علاقمند هستند. آنها پس از خريد پرك پت، آن را با روش هاي مهندسي معكوس به مواد اوليه نفت پالايش شده تبديل مي كنند. بنابراين چيني ها با كمترين هزينه، اقدام به توليد نفت مي نمايند.

شيوه بازيافت مواد پلاستيكي

فرايند بازيافت مواد پلاستيكي به اين صورت است كه نوع پليمري كه قرار است بازيافت گردد، مورد توجه قرار گرفته و هر نوع پليمري به صورت جداگانه بازيافت خواهد شد. براي مثال پلي آميدها با هم و پلي اتيلن ها را با هم بازيافت مي كنند. در زمان بازيافت مواد پلاستيكي مواد به طور كامل خرد شده و ذوب مي شوند و دوباره از آنها استفاده مي كنند. پس در صورتي كه مواد پلاستيكي مختلف با هم تركيب شود و آنها را خرد و ذوب كنند، چون داراي نقطه ذوب متفاوتي هستند، يك تركيب ناهمگن به وجود خواهد آمد.

شيوه بازيافت مواد پلاستيكي

رنگ مواد پلاستيكي

يكي ديگر از موضوعات مهم براي بازيافت مواد پلاستيكي نداشتن رنگ است. در فرآيند بازيافت اين مسئله داراي اهميت زيادي مي باشد. چون پليمرهاي رنگي از رنگ يكنواختي برخوردار نيستند، پس از فرآيند بازيافت رنگ آنها تيره خواهد شد. بنابراين كارخانه توليد كننده دوده را براي به دست آوردن يك رنگ يكنواخت به كار مي برد و در مرحله بعدي مواد پليمري مذاب به شكل فيلم در خواهد آمد و آنها را به كيسه پلاستيكي تبديل مي كنند. اين كيسه ها به شكل كيسه زباله مشكي مورد استفاده قرار مي گيرند. توليد كيسه هاي پلاستيكي شفاف با استفاده از مواد اوليه بكر انجام مي شود. ولي بيشتر پلاستيك هاي مشكي كه در بازار موجود هستند به وسيله بازيافت ضايعات پلاستيكي توليد شده اند. ممكن است دوده به صورت نادرست به كار برده شود و از راه تماس دست با كيسه ها ذرات دوده جذب شوند. به همين دليل مواد بازيافتي كه براي بسته بندي و نگهداري مواد غذايي به كار برده مي شوند بايد با رعايت كامل اصول بازيافت مواد پلاستيكي و بهداشتي در آنها مورد استفاده قرار گيرند.

مراحل كلي بازيافت پلاستيك

به طور كلي مواد پلاستيكي از طريق ۳ روش زير بازيافت مي شوند:

بازيافت مكانيكي، بازيافت شيميايي و بازيافت انرژي

روند بازيافت مواد پلاستيكي در عموم پلاستيك ها به يك شكل است. اما در برخي موارد نيز ممكن است كه استثناهايي نيز وجود داشته باشد. براي مثال سبد را مي توان آسياب كرد و از آن بسته بندي و آن را وارد مرحله گرانول سازي كرد. حتي مي توان براي توليد مجدد نيز سبد را ارسال نمود. همچنين در مورد پلاستيك هاي تميزي كه از خط توليد كارخانه ها آمده و يا برخي پلاستيك ها كه از سطح شهر جمع مي شود، اين فرآيند متفاوت خواهد بود.

بازيافت شيميايي: در اين روش از يك كاتاليزور جهت تجزيه انواع پلاستيك ها استفاده مي شود و محصولات توليد شده داراي وزن مولكولي كمتري هستند. البته چون اين فرآيند به هزينه هاي بسيار بالايي نياز داشت متوقف شده و به منظور توسعه كاتاليزورهاي بهينه اقداماتي در حال انجام شدن مي باشد.

مراحل كلي بازيافت پلاستيك

پژوهش هاي انجام شده براي بازيافت مواد پلاستيكي

همانگونه كه گفته شد براي بازيافت مواد پلاستيكي لازم است كه ابتدا اين مواد مرتب شوند. اين كار زمان، هزينه و تلاش زيادي را در بر مي گيرد. چون پلاستيك ها و پليمرها با موكول هاي بزرگ ساخته مي شوند، پس به وسيله حرارت نمي توانند تركيب شوند. دقيقا اين فرايند مشابه واكنش بين آب و روغن خواهد بود. امروزه پژوهش هاي زيادي در اين زمينه صورت مي گيرد كه بتوان براي تركيب آسان تر انواع مختلف پلاستيك ها جايگزين هايي متمركز پيدا كرد. از طريق اين جايگزين ها مي توان مواد پلاستيكي را به صورت دسته جمعي بازيافت كرد. براي اين كار بايد يك سازگار كننده متناسب با همه پليمرها را پيدا كرد.

براي بازيافت مواد پلاستيكي روش هاي دشوارتري نيز وجود دارد كه از جمله آنها مي توان روش هاي به كار برده شده براي توسعه بازيافت پليمرهايي مانند استومر (مواد لاستيكي) و ترموست ها را مثال زد كه با ذوب كردن در دماهاي بسيار بالا امكان توليد آنها وجود ندارد. پژوهشگران در اين زمينه تأكيد فراواني دارند كه روش هاي به كار برده شده بايد به گونه اي باشند كه كيفيت مواد در اولويت باشد و آن را نبايد قرباني بازيافت آسان تر كرد.

بهبود در فرآيند بازيافت ضايعات پلاستيكي و توليد پلاستيك با كيفيت داراي مزاياي اجتماعي بالقوه اي خواهد بود. در اين زمينه مي توان به مواردي مانند عدم توليد ضايعات محيطي، كاهش نشت گاز و كاهش وابستگي به منابع محدود پتروشيمي جهت توليد و بازيابي اشاره كرد. بنابراين امروزه شركت هاي زيادي وجود دارند كه در تلاش براي توسعه روش هاي بازيافت شيميايي براي ضايعات پلاستيكي وجود دارند و به فكر توسعه دادن به فرآيند هاي جداسازي مواد و مرتب سازي آنها هستند تا بتوانند بهترين استفاده را از اين مواد ببرند.

فروش گرانول

بازدید : | ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۱:۲۴:۴۴ | آرزو آخوندزاده
برچسب: پرك پليمر، بازيافت بطري پت، خريد پت بازيافتي، خريد پرك پت، گرانول مستربچ، بازيافت بطري پت،

روند بازيافت پت روند بازيافت پت

بازيافت پت

ظروف پلاستيكي مانند بطري نوشابه و آب معدني، در طبيعت تجزيه نمي شوند و به همين دليل بازيافت، بهترين روش براي حفظ محيط زيست مي باشد. اين مواد پس از بازيافت پت هات واش ناميده مي شوند. اين صنعت يكي از صنايع نوپا در دنيا مي باشد و از لحاظ اقتصادي بسيار پرسود است. كلمه پت مخفف پلي اتيلن ترفتالات مي باشد. امروزه بسياري از شركت ها از پت براي توليد بطري خود استفاده مي كنند. اين بطري ها، بسيار شفاف بوده و داراي مقاومت بسياري بالايي در برابر ضربه است و براي حمل و نقل بسيار سبك مي باشد. از سوي ديگر، جنس پت اين بطري ها در نگهداري و حفظ رطوبت و گاز نوشيدني هايي همچون نوشابه، بسيار موثر هستند. بطري هاي پت قابل بازيافت هستند و اين يكي از مزاياي اين بطري ها مي باشد.

پرك پليمر

پرك پليمر يا چيپس پت، به شكل خرد شده مواد بازيافتي همچون پت گفته مي شود. در واقع يكي از مهمترين مراحل در بازيافت پت، پرك پليمر است كه مواد بازيافتي درون دستگاه هاي آسيا به قطعات كوچكتر تبديل مي شوند. اين قطعات هر كدام، پرك ناميده مي شوند و هدف از توليد بازيافت پت و پرك پليمر، تبديل اين مواد به گرانول مي باشد. پرك پليمر پس از بازيافت، براي كارخانجاتي مانند توليد الياف پلي استر، طناب و توليد تسمه بسته بندي استفاده مي شود.

پرك پليمر

فروش پت بازيافتي

امروزه بازار فروش پت بازيافتي بسيار پر رونق و پرسود مي باشد. همانگونه كه گفته شد، پس از بازيافت پت، اين مواد توسط بسياري از كارخانجات توليدي استفاده مي شود. علاوه بر اين كارخانجات و شركت هاي توليدي، كشورهايي همچون چين، ايتاليا و تركيه از خريداران پت بازيافتي هستند و به همين دليل بسياري از شركت هاي بازيافت پت، نماينده كشورهايي همچون چين در ايران هستند. بازيافت بطري پت در كشور چين بسيار پر رونق است و چيني ها همچون طلا به خريد پت بازيافتي اهميت مي دهند. در واقع چيني ها نفتي براي استخراج ندارند و به همين دليل به خريد و فروش پرك پت بسيار علاقمند هستند. آنها پس از خريد پرك پت، آن را با روش هاي مهندسي معكوس به مواد اوليه نفت پالايش شده تبديل مي كنند. بنابراين چيني ها با كمترين هزينه، اقدام به توليد نفت مي نمايند.

ضايعات پت

ضايعات پت شامل مواد بسياري همچون بطري هاي آب معدني، بطري هاي نوشابه و بطري هاي روغن مي باشند. به دليل قابل بازيافت بودن اين نوع از ضايعات، امروزه استفاده از اين بطري ها در صنايع مختلف جاي خودش را به بطري هاي قديمي تر داده است. اما ضايعات پت، به هنگام بازيافت بايد به حد شاخصي برسند كه اين شاخص بر اساس ميزان PVC موجود مي باشد كه واحد آن ppm است. براي كمتر شدن اين ميزان شاخص، بايد خطوط بازيافت پت به گونه اي كنار هم قرار گيرند كه ميزان آلودگي آن كمتر از 200 ppm باشد. بنابراين خطوط بازيافت پت در هر كشوري بايد بر اساس ويژگي هاي ضايعات پلاستيكي موجود در همان كشور طراحي شود.

ضايعات پت

سنجش كيفيت پت بر اساس ميزان آلودگي موجود در آن

همانگونه كه گفته شد، ميزان pvc موجود در پت، مشخص كننده كيفيت آن مي باشد. اگر ميزان آلودگي موجود در پرك پت، خيلي بيشتر از مقدار مجاز باشد، آنگاه زمان تبديل پرك پت به الياف يا ماده اي به نام گرانول، اين آلودگي ها سبب تخريب و هيدروليز شدن پت مي شوند. بنابراين در بازيافت پت، حتما اين آلودگي ها بايد تا حد امكان كم شوند تا پت بازيافتي داراي كيفيتي بسيار عالي باشد. افرادي كه به تازگي وارد صنعت بازيافت پت شده اند بايد اين نكته را مد نظر قرار دهند كه اگر آلودگي هاي مجاز در پرك پت زياد باشند، زمان فروش پرك پت دچار مشكل خواهند شد و قيمت محصول نيز افت پيدا خواهد كرد. هر اندازه كه ميزان pvc موجود در پرك كمتر باشد، ضايعات پرك پت شفاف تر بوده و كيفيت بالاتري دارد.

بازيافت پت و نقش آن بر كسب درآمد

پس از جمع آوري بطري هاي پرك پت از شركت هاي جمع آوري ضايعات، بطري ها در مرحله اول شسته شده و كاملا ضد عفوني مي شوند و سپس اين بطري ها درون دستگاه خرد كننده ريخته شده و به شكل پرك در مي آيند. اين بطري ها در حجم بالايي بازيافت مي شوند و خروجي آن نيز براي صنايع بسياري كاربرد دارد. در كشور ايران كارخانه هاي بسيار محدودي اقدام به بازيافت پت مي نمايند كه همين كارخانجات، توانسته اند افراد بسياري را به صورت مستقيم و غير مستقيم در اين كار مشغول نمايند. درآمدزايي از اين طريق از دو راه خريد و فروش پت امكان پذير مي باشد. اينكه تا چه اندازه پرك توليد شده مرغوبيت داشته باشد، در ميزان خريد و فروش آن بسيار تاثيرگذار است. مرغوب ترين نوع پرك پت، پت هات واش است كه براي شستشوي آن از آب داغ استفاده مي شود. بنابراين با خريد و فروش پرك پت، مي توان سود خوبي را از اين كار كسب كرد.

 بازيافت پت و نقش آن بر كسب درآمد

مزاياي بازيافت بطري هاي پت

 • يكي از مهمترين مزاياي بازيافت پرك پت، جنبه محيط زيستي اين كار است كه باعث جمع آوري بطري هاي تجزيه نشدني موجود در طبيعت مي شود. تجزيه اين بطري ها ممكن است هزاران سال طول بكشد كه اين امر مي تواند خسارات جبران ناپذيري را به طبيعت وارد مي نمايد.
 • پت ها از لحاظ اقتصادي نيز بسيار مهم و حياتي هستند. در واقع هر ساله ميليون ها دلار ارز از طريق اين صنعت وارد كشور مي شود. فروش و صادرات پت از يك سو و از سوي ديگر عدم نياز به واردات مواد اوليه مورد نياز براي توليد الياف مي تواند به چرخه اقتصادي كشور بسيار كمك نمايند.
 • با داير شدن كارخانجات بازيافت پت، افراد بسياري در اين صنعت مشغول به كار شده اند و به همين دليل، اين كار از جنبه كارآفريني نيز بسيار مهم و ارزشمند مي باشد.

دستگاه هاي بازيافتي پت

دستگاه هاي بازيافت پت در كيفيت نهايي پت توليد شده، نقشي بسيار مهم ايفا مي كنند. همه مراحل توليد پت از جمله آناليز كردن، خرد كردن و آب كشي بايد توسط دستگاه هاي با كيفيت در كارخانه انجام شود. در كنار اين دستگاه ها، كارخانجات بازيافتي پت، به دستگاه فركشن براي جداسازي ناخالصي ها نيازمند هستند. براي شستشوي پت ها نيز بايد از سانتريفيوژهاي با كيفيت استفاده نمود. همچنين وجود دستگاه هات واش پرك در كارخانه هاي بازيافتي پت سبب مي شود تا ميزان ناخالصي هاي موجود در پت هاي بازيافتي شده تا حد امكان كاسته شود. امروزه كشورهاي پيشرفته بسياري از اين دستگاه در كارخانه هاي بازيافتي خود استفاده مي كنند.

فروش گرانول

بازدید : | ۵ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۸:۱۷ | آرزو آخوندزاده
برچسب: پرك پليمر، بازيافت بطري پت، خريد پت بازيافتي، خريد پرك پت، گرانول مستربچ،

نگاهي به پرك پرت هات واش و مزاياي آن نگاهي به پرك پرت هات واش و مزاياي آن

آنچه بايد در مورد پرك پت هات واش بدانيد

پرك پت هات واش از جمله كارهاي پر سودي است كه امروزه بسياري از افراد به سمت توليد آن روي آورده اند. بنابراين شما هم مي توانيد با خريد دستگاه ساده اي به انجام اين كار بپردازيد و با بازيافت پت هاي ضايعاتي كه همان بطري هاي نوشابه، آب معدني و ديگر پت هاي دست دوم هستند به سود قابل توجهي دست يابيد. البته توجه داشته باشيد بازيافت پت و آسياب كردن آنها مانند بازيافت مواد پليمري نمي باشد، زيرا پرك پت هاي هات واش به منظور توليد پلي استر در كارخانجات نساجي به كار برده مي شوند و بايد درصد ناخالصي پاييني داشته باشند.

پرك پت هات واش

پرك پت هات واش چيست؟ نوعي پلاستيك كه غالبا حجم زيادي از ضايعات را تشكيل مي دهند پت نام دارند كه اگر پت ها به صورت اصولي بازيافت شود مي توانند براي شما كسب و كار پر رونقي را به وجود آورند. اين مواد پلاستيكي در ابتدا بايد آسياب شوند كه به اين كار پرك گفته مي شود پس پرك پت هات واش يعني پت هاي آسياب شده اي كه در دستگاه هات واش شسته شده اند. اگر شما در كار بازيافت پت به دنبال سودآوري بيشتري هستيد بهتر است بدانيد كه در كار بازيافت پت، عددها و فاكتورهايي وجود دارد كه بايد در زمان پرك پت هات واش به آن توجه بسياري داشته باشيد زيرا تنها خريد پرك پت هايي صورت ميگيرد كه مطابق با معيارهاي اساسي به دست آمده بوده و قابليت استفاده در كارخانجات مختلف را داشته باشند.

پرك پت هات واش چيست 

 

اصولي كه در بازيافت پت بايد رعايت شود

ضايعات پلاستيكي كه از سطح شهر جمع آوري مي شوند معمولا در دو گروه مجزا طبقه بندي مي شوند. گروه اول:ضايعاتي كه رنگي بوده و در اشكال مختلف هستند مانند هر نوع ظرف پلاستيكي، سبدها، مشمع و....و گروه ديگر پت ها نيز مي باشند، امروزه با توجه به كاربردهاي زيادي كه پت ها در كارخانجات نساجي پيدا كرده اند رقابت شديدي در ميان پت هاي تازه همچنين پت هاي دست دوم به وجود آمده است. بنابراين با توجه به سودآوري بيشتري كه پرك بازيافتي يا همان پرك پت ها نسبت به پت هاي تازه براي كارخانجات استفاده كننده دارند بيشتر توليد كنندگان بازيافت مواد پلاستيكي سعي دارند فعاليت خود را در بازيافت پت هاي دست دوم و پرك پت گسترش دهند. زيرا پت هاي بازيافت شده در عصر حاضر علاوه بر توليد منسوجات پلي استري ديده شده است كه برخي از واحدهاي توليدي اين توانايي را به دست آورده اند تا مرغوب ترين پرك پت هات واش را با برخي مواد تقويت كننده آميزه سازي كرده و نمونه هاي مختلفي از وسايل مقاوم و محكم ديگري را توليد كنند.

بازيافت پرك پت

چگونگي بازيافت پت


اگر به دنبال بهترين روش از بازيافت كردن پت ها و خريد پرك پت هات واش هستيد بايد تمام نكات اساسي را دانسته و با خريد دستگاهي كه به انجام اين كار اختصاص يافته است كار بازيافت پت را آغاز كنيد، در انجام اين كار پس از جمع آوري پت كه همان بطري هاي نوشابه، آب معدني و...هستند بايد پت ها شستشو شده و در و ليبل هاي سطح آنها جدا شود. سپس پت ها درون دستگاهي با نام هات واش ريخته شوند و با آب داغ آلودگي پت گرفته شده و در نهايت پت خالص توليد شود. البته براي به وجود آوردن پرك پت هات واش تنها انجام اين مراحل نمي تواند به طور كامل ناخالصي پت ها را جدا سازي كند بلكه بايد پت ها مراحل ديگري را براي پرك پت هات واش شدن خالص پشت سر بگذرانند. يعني پت ها پس از گذراندن چندين مرحله ديگر در نهايت آسياب شده و به پرك تبديل مي شوند.

بهترين دستگاه پرك پت

با توجه به پيشرفت تكنولوژي، دستگاه هايي وارد حوزه پرك پت هات واش شده اند كه به راحتي مي توانند در و ليبل هاي پت ها را جدا كرده و آن ها را به مخزن ديگري منتقل كنند. در اين دستگاه پت ها به دليل داشتن وزني بيشتر كه از در و ليبل دارند در قسمت هاي زيرين دستگاه باقي مي مانند و توسط دستگاه شن گير، ساييده شده و تميز مي شوند و تا حد زيادي شفافيت به دست مي آورند همچنين آلودگي آنها تا درصد زيادي پايين مي آيد. خوب است بدانيد اين دستگاه مي تواند چسب هايي كه در مرحله هات واش بر روي بطري ها باقي مانده اند را جدا كند سپس در حوضچه هايي از آب داغ به همراه گل گير دوباره شستشو داده شده و كار نهايي جدا سازي صورت بگيرد و سرانجام خالص ترين پت به دست آيد. چنين محصولي بدون شك مي تواند در آزمايشات متعدد، درصد پاييني از ناخالصي را داشته باشد و به عنوان يك مواد اوليه مرغوب، گزينه بسيار مناسبي براي تعداد زيادي از كارخانجات به حساب آيد.

نكاتي مهم در تهيه پرك پت هاي هات واش

چنانچه در كار پلاستيك بازيافتي فعاليت داريد و پرك پت هات واش توليد مي كنيد بهتر است بدانيد كه در شستشوي پلاستيك هاي متنوع و تهيه پرك از آنها كافي است پلاستيك ها را تميز كرده و تنها رنگ ها را از آنها جدا كنيد در صورتي كه شستشوي پت ها بايد با رعايت نكات اساسي انجام شده و شاخص آلودگي آنها پس از توليد پرك پت هاي هات واش تعيين شود. يعني اگر ميزان PVC و ديگر ناخالصي وجود داشته در پرك پت ها بيشتر از حد مجاز باشد، بار در كارخانجات استفاده كننده مورد قبول نخواهد بود و شما مجبور هستيد بار خود را با قيمت بسيار پاييني به فروش برسانيد از طرفي اگر سعي كنيد با استفاده از بهترين دستگاه ها پرك پت هاي هات واش، پرك پت هايي را توليد كنيد كه پايبن ترين ناخالصي را داشته باشند مطمئنا شما مشتريان بيشماري رو به سمت خود جذب مي كنيد و سودآوري زيادي براي شما خواهد داشت.

خريد پرك پت هات واش

خريد پرك پت هات واش

شما متقاضي گرامي اگر به دنبال خريد پرك پت هاي هات واش با ناخالصي بسيار پاييني هستيد بهتر است بدانيد ما به عنوان فروشندگان عمده اين سايت بزرگترين و مشهورترين تامين كنندگان ضايعات پت در سراسر كشور مي توانيم حجم بالايي از پت آسيابي، پريفرم همچنين پت برسي و....را در اختيار شما قرار دهيم. اين مجموعه تمام تلاش خود را به كار بسته است تا مرغوب ترين پرك پت ها را با درصد ناخالصي ppm200 را عرضه كند و گامي بزرگ در پيشبرد سلامت محيط زيست بردارد.

فروش پرك پت هات واش

اين بازرگاني با فروش پرك پت هات واش جزء بزرگترين فعالان و خريداران پت هاي بازيافت شده به شمار مي آيد و اين قابليت را داريم تا نمونه هاي مختلفي از ضايعات پت مانند پرك پت هاي هات واش همچنين پرك پت آسيايي و پت پرسي را به منظور استفاده در كارخانجات الياف از هر نقطه اي در ايران خريداري كنيم. خوب است بدانيد مشاوران ما مي توانند شما را در زمينه خريد خطوط شستشو پت و راه اندازي دستگاه هاي هات و واش و ديگر دستگاه هاي مرتبط همچنين آموزش بازيافت پت ها راهنمايي كنند.

فروش گرانول

بازدید : | ۹ دى ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۳:۱۴ | آرزو آخوندزاده
برچسب: پرك پليمر، بازيافت بطري پت، خريد پت بازيافتي، خريد پرك پت، گرانول مستربچ، بازيافت بطري پت،

بررسي محصولات پليمري و گرانول بررسي محصولات پليمري و گرانول

گرانول چيست؟

براي توليد هر محصولي در صنعت نياز به خريد مواد اوليه وجود دارد كه قيمت آن مواد اوليه تاثير بسيار زيادي در قيمت تمام شده محصول نهايي دارد. از اين رو استفاده از موادي كه بتواند هزينه مواد اوليه را كاهش دهد، براي مديران صنايع اهميت زيادي دارد. گرانول بازيافتي ماده اي است كه استفاده از آن مي تواند هزينه هاي توليد محصولات تازه و نو را تا حد زيادي كاهش دهد. گرانول در واقع نوعي ساختار بوده كه در پليمرها وجود دارد و در توليد محصولات پلاستيكي به شدت مورد استفاده قرار مي گيرد. حال اگر مواد پلاستيكي بعد از مصرف مجدد بازيافت شوند، مي توان از آنها گرانول بازيافتي توليد و براي توليد محصولات پلاستيكي جديد استفاده كرد. اين گرانول ها به جهت بازيافتي بودن، هزينه خيلي كمتري در مقايسه با مواد اوليه نو دارند و به همين دليل به شدت مورد توجه صنايع گوناگون قرار گرفته اند. در همين راستا در اين مقاله به بررسي بيشتر گرانول هاي بازيافتي، مانند خريد و فروش و ساير مزاياي استفاده از آن پرداخته ايم.
گرانول چيست

منظور از گرانول چيست؟

گرانول به نوعي از ساختار موجود در پليمرها گفته مي شود كه اغلب براي توليد مواد پلاستيكي مورد استفاده قرار مي گيرد. به عبارت ديگر گرانول ها با ساختار دانه دانه اي كه دارند، در توليد مواد گوناگوني به كار مي روند و اين قابليت را دارند كه براي توليد هر ماده اي به اشكال گوناگوني درآيند.
گرانول ها در صنعت كاربردهاي زيادي دارند كه يكي از مهمترين و در واقع اصلي كاربرد آنها، استفاده مجدد از ضايعات پلاستيكي مي باشد به عبارت ديگر گرانول ها اين امكان را فراهم مي كنند تا بتوان از مواد ضايعاتي، محصولات تازه و نو را توليد نمود.
خريد گرانول

مزاياي گرانول ها

بخش قابل توجهي از زباله هاي موجود در جهان، مربوط به زباله هاي پلاستيكي مي باشد كه در بين آنها لاستيك هاي فرسوده خودروها بيشتر از هرچيز ديگري به چشم مي خورد. ميزان ضايعات لاستيك هاي خودرو ها به قدري زياد است كه حجمي نزديك به چند هزار تن دارند كه وجود آنها به طبيعت آسيب هاي زيادي وارد مي كند. گرانول ها با استفاده از اين ضايعات پلاستيكي، نه تنها مشكلات محيط زيست را كاهش مي دهند، بلكه باعث صرفه جويي در هزينه هاي تامين مواد اوليه براي توليد محصولات صنعتي مي شوند.
مزاياي بسيار زياد گرانول ها سبب شده است كه شركت هاي زيادي در دنيا به وجود آيند تا با بهره گيري از تكنيك هاي ساخت گرانول، اقدام به توليد و فروش گرانول بازيافتي نمايند. علاوه بر اين از آنجايي كه استفاده از گرانول بازيافتي، هزينه هاي تمام شده محصولات را به ميزان قابل توجهي كاهش مي دهد، خريد گرانول بازيافتي روز به روز در حال افزايش مي باشد.
گرانول بازيافتي

روش هاي توليد انواع گرانول بازيافتي

به طور كلي گرانول ها در 2 روش گوناگون توليد مي شوند كه اين روش ها به شرح ذيل مي باشند:
 • خطوط توليد گرانول رشته اي: در اين روش، ضايعات پلاستيكي ابتدا در دستگاهي به نام دستگاه «اكسترودر» ذوب شده و بعد از آن از صافي هاي فلزي عبور داده مي شوند تا شكل رشته اي به خود بگيرند. اين پلاستيك هاي رشته اي بعد از فرايند طي شده از يك استخر آب عبور داده شده تا به داخل يك دستگاه آسياب كوچك وارد شوند. سپس اين رشته ها تكه تكه و بعد خشك مي شوند. ساخت ماشين آلات مورد نياز براي توليد گرانول هاي رشته اي ساده بوده و به همين دليل در ايران بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد. گرانول بازيافتي توليد شده در اين روش، هيچ شباهتي به گرانول هاي مواد اوليه مورد نياز براي توليد محصولات نو ندارد و از گوشه هاي تيز و همچنين خرده هاي پلاستيكي برخوردار مي باشد.
 • خطوط توليد گرانول خشك: در اين روش به جاي اينكه پلاستيك هاي ذوب شده در دستگاه اكسترودر به شكل رشته اي درآيند، به همان شكل مذاب و به كمك تيغه هايي به سرعت برش خورده و توسط يك كنده به طور همزمان مكيده و در طي عبور از مسيرهاي لوله اي سرد و خشك خواهد شد. ضايعات پلاستيكي خشك شده در اين مرحله به يك مخزن بسيار بزرگي وارد مي شود و در آنجا دچار افت فشار مي شوند. در طي اين فرايند، گرانول هاي سنگين تر به پايين مخزن رفته و هوا از بالاي مخزن خارج مي شود.
فروش گرانول

گرانول بازيافتي چيست؟

يكي از پرمصرف ترين پلاستيك هاي موجود در جهان، پليمر پي وي سي مي باشد. مصرف بالاي اين پلاستيك سبب شده است كه سهم بسيار زيادي از ضايعات پلاستيكي متعلق به اين پليمر باشد. دليل پركاربرد بودن اين پليمر، هزينه مناسب، ويژگي هاي فيزيكي و شيميايي بسيار مناسب آن مي باشد. اگر اين پلاستيك ويژگي هاي فيزيكي و شيميايي بسيار خوبي دارد، اما ضايعات آن مي تواند آسيب هاي جدي به طبيعت وارد كند.
گرانول هايي كه از پي وي سي به دست مي آيند، هزينه خيلي كمتري نسبت به گرانول هاي دست اول دارند و از آنجايي كه در بسياري از صنايع بازيافتي بودن و يا نبودن گرانول ها اهميت چنداني ندارد، گرانول هاي بازيافتي به دليل داشتن هزينه هاي كمتر، بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند.

چه عواملي بر كيفيت گرانول بازيافتي تاثير دارد؟

اگرچه همانطور كه گفته شده صنايع زيادي وجود دارند كه بازيافتي بودن و يا نبودن گرانول ها تاثير چنداني بر كيفيت محصول نهايي ندارد، اما عواملي وجود دارد كه باعث بالا رفتن كيفيت گرانول بازيافتي و به تبع آن محصول نهايي مي شود.
از عوامل مهمي كه بر كيفيت گرانول بازيافتي اثر مي گذارد، مي توان به موارد زير اشاره كرد:
 • كيفيت مواد اوليه اي كه به دستگاه گرانول ساز وارد مي شود.
 • ابعاد و شكل ذرات تشكيل دهنده گرانول ها
 • ويژگي هاي دستگاه گرانول ساز
 • شرايط فرايندي دستگاه گرانول ساز
 • ميزان رطوبتي كه در دستگاه گرانول ساز وجود دارد.

آشنايي با دستگاه گرانول ساز

همانطور كه در اين مقاله مشاهده كرديد براي توليد گرانول هاي بازيافتي، بايد از دستگاه گرانول ساز استفاده شود. به همين دليل در اينجا مي خواهيم شما را تا حدودي با اين دستگاه آشنا كنيم.
اين دستگاه، همانطور كه از عنوانش مشخص ميباشد، از پلاستيك هاي مختلف و با اشكال گوناگون، گرانول ايجاد مي كند. ساختار و ويژگي دستگاه هاي توليد كننده مواد پلاستيكي نو به گونه ايست كه مواد اوليه آنها براي استفاده در قالب هاي گوناگون توليدي، حتماً بايد ساختار ساچمه اي و گرانولي شكل داشته باشند و به همين دليل است كه همواره تاكيد مي شود كه ضايعات پلاستيكي مورد استفاده براي توليد محصولات نو، به شكل گرانول در آيند. البته ناگفته نماند كه اين موضوع تنها مربوط به ضايعات پلاستيكي نمي شود، بلكه مواد اوليه نو و دست اولي كه براي توليد محصولات پلاستيكي به كار مي رود نيز بايد به كمك دستگاه هاي گرانول ساز به شل گرانول در آيند.
استفاده از دستگاه گرانول ساز براي ساخت گرانول هاي ضايعاتي اين مزيت را دارد كه آن دسته از موادي كه شكل هاي ناهمگون دارند نيز از شكل هاي مناسبي براي استفاده از در قالب هاي توليد محصولات پلاستيكي به كار بروند.
بازدید : | ۴ دى ۱۳۹۸ | ۰۲:۱۴:۳۰ | آرزو آخوندزاده
برچسب: گرانول، خريد گرانول، فروش گرانول، گرانول بازيافتي،
۱ <~PostTitle~> ۲ <~PostTitle~>

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان